شرایط لازم برای نگهداری فرش

ارسال شده در: وبلاگ | 0

نگهداری-فرش

شرایط لازم برای نگهداری فرش را به دو قسمت کلی می توان تقسیم کرد: شرایط محیطی و شرایط استفاده. در ارتباط با شرایط محیطی فرش نباید در محیطهایی که دارای رطوبت است قرارگیرد. زیرا رطوبت موجب پوسیدگی چله و بافت فرش در طی مرور زمان خواهد شد.

در ارتباط با شرایط استفاده نیز باید به نکات زیر توجه نمود.

۱- فرش را باید به صورت هفتگی به وسیله جارو دستی و یا برقی غبارگیری کرد تا خاک

موجود در طول زمان موجب پوسیدگی چله فرش نگردد.

۲- از ریختن اب بر روی فرش که موجب پوسیدگی فرش و رنگ دادگی ان خواهد شد تا حد امکان جلوگیری شود و در صورت بروز ان حتما اب را سریعا از فرش خارج نموده و انرا خشک نمود.

۳- بزرگتریتن اشتباهی که خانواده ها در خصوص نگهداری فرشهای خود میکنند استفاده از دستمال یا ابر نمدار می باشد که با شامپو ترکیب شده و بر روی فرش می کشند که باعث خسارت کلی و جزئی فرش میشود و به این ترتیب وقتی که شما فرش را با رطوبت و شامپو به اصطلاح کیسه میکشید این رطوبت با خاک احتمالی موجود در فرش ترکیب شده و موجب پوسیدگی متن و حاشیه فرش میشود ثانیا باعث چرک مردگی و بور شدگی (کم رنگ شدن فرش)متن و حاشیه فرش میشود ثالثا برای تمییز کردن فرش یا هرچیز دیگر لازم است کثیفی داخل از ان خارج شود و ابکشی شود در حالیکه کیسه کشیدن فرش کثیفی و گردو خاک را از فرش خارج نمیکند و فقط شامپو استفاده شده باعث جلاء موقتی روی فرش خواهد شد که چنین برداشت می شود که فرش تمیز گردیده است و در نهایت باعث چرک مردگی خواهد شد.

دیدگاهی بنویسید